Læs hvordan Agrofond manøvrerede sig igennem den pludselige nedlukning
Da Danmark en dag i starten af marts pludselig lukkede ned fra den ene dag til den anden, så hverdagen
betydelig anderledes ud for de fleste af os: Mange skulle arbejde hjemmefra. Andre skulle hurtigt komme
op med en nødplan for hvordan det næste stykke tid skulle forløbe. Og en del virksomheder måtte
desværre afskedige deres medarbejdere.
I mange uger kunne pressen ikke skrive om andet end hvor stor arbejdsløshedsprocenten nu var landet på. Om hjælpepakker og lønrefusion. Eller om hvor stor Danmarks gæld ville blive. Alt sammen meget vigtige informationer. Men vi manglede også at høre om de gode ting. For der følger også GODE ting med i en krise.
Umiddelbart skulle man ikke tro det, men når man som menneske bliver tvunget til at tænke anderledes og gå nye veje, resulterer det ofte i spændende og interessante løsninger.
Som for eksempel hos Agro Fond som bor her i Videnparken. De sidder til dagligt 3 mand på kontoret og da samfundet lukkede ned måtte de hver især arbejde hjemmefra.
Hos Agro Fond arbejder de primært med at investere i dansk landbrug. Og har derfor dagligt kontakt med en masse mennesker. Heraf både landmænd og investorer. Deres arbejdsgang skulle pludselig ændres fra denne ene dag til den anden.
Hans Christian Jørgensen fra Agrofond fortæller: ”Det var helt surrealistisk at køre på motorvejen mod Videnparken den første morgen, efter at Danmark var blevet lukket ned. Der var HELT tomt for biler. Det
virkede nærmest som om der var udbrudt krig.
Jeg havde taget mine to børn med på kontoret for at de kunne sidde med mig der og være med ’i skole’.
På daværende tidspunkt vidste ingen hvor længe skolen ville være lukket, ej heller samfundet i det hele taget. Mine 2 kollegaer arbejdede hjemmefra, så derfor kunne jeg tage mine børn med.
Sådan kørte det de 2 første uger, og det fungerede faktisk rigtig godt og gav mig et rigtig godt indblik i mine børns skoledag.” fortsætter Hans Christian. Imens børnene lavede lektier afholdt han diverse møder via web og han blev ifølge ham selv ret skrap til det med Zoom-møder.
Det betød ifølge Hans Christian også at der var en tilvænningstid i starten af Corona nedlukningen. Senere gav det lidt sig selv, og det gav en arbejdsro, hvor de 3 kollegaer fik mulighed for at kunne få samlet op på alle de småting som de ellers havde udskudt. Det betød også at der skulle skabes en vis selvdisciplin for at skabe en fast rutine for hver arbejdsdag som ugerne gik.
Nu hvor hverdagen igen så småt begynder at ligne noget af det den engang var, kigger Hans Christian tilbage på nedlukningen som en lærerig periode. Både for ham privat, hvor han som familie føler at de er kommet tættere på hinanden og har lært en masse om hinanden. Men også i virksomheden:
”I Agrofond har vi lært at samarbejde sagtens kan klares på afstand og at det ofte handler om planlægning. Vi foretrækker dog stadig at mødes med vores kunder og samarbejdspartnere i den virkelige verden” afslutter han med et glimt i øjet.