Innovationspris til en Videnparklejer
Vi bliver så stolte og glade når det går vores lejere godt. Og vi vil rigtig gerne dele suceshistorien om en innovationspris til en Videnparklejer med dig.
Dagens succeshistorie handler om Bent Urup, som ejer firmaet Aqua Partners.
Han har vundet Patent Nords Innovationspris 2016, hvor han i samarbejde med virksomheden Krüger A/S har udviklet det banebrydende miljøvenlige landbaserede RAS2020 fiskeopdræts anlæg.
Det nyskabende ved RAS2020 fiskeanlægget er, at det bliver muligt, at producere fisk stort set overalt. Udledningen kan nemlig tilpasses de gældende miljøkrav. Samtidig har anlægget et meget lille behov for tilførsel af frisk vand.
Prisoverrækkelsen foregik hos Krüger A/S i Søborg d. 19. april 2017. Det var i forbindelse med at repræsentanter fra den Malaysiske regering deltog i et møde hos Krüger for at høre mere om teknologien.
Der skal lyde et KÆMPE stort tillykke fra os i Videnparken til Bent Urup og Aqua Partners. Det er rigtig flot gået!
Hvis du vil vide mere om Aqua Partners så tag et kig forbi aqua-partners.dk